top of page

Iskolánk rövid története

          1955. december 1.-én alakult ez a tanügyi intézményén, a 100 sz. / 1955.XI. 28. Határozat alapján, Csíkszeredában a 16. sz. Speciális Agrár Szakiskola néven, melynek célja a gyógyult TBC –s fiatalok biológiai és társadalmi beilleszkedése,  agrár szakmák elsajátítása révén, az Egészségügyi Minisztérium vezetésével.

          Az évek során az iskolának több profilja is volt:

  • az 1955 - 1956–s tanévtől szakiskola, 

  • az 1962 - 1963-s tanévtől technikai iskola,

  • az 1966 - 1967–s tanévtől agrár líceum,

  • az 1980 – 1981-s tanévtől speciális- oktatási módszereket igénylő fiatalokat foglakoztat és szakiskolaként működik,

  • a 2005 - 2006-s tanévtől Szent Anna Speciális Ipari Iskola,

  • a 2012 – 2013-s tanévtől a csíkszeredai Szent Anna Speciális Technológiai Líceum,

  • a 2014 – 2015–s tanévtől pedig „SZENT ANNA” Speciális Szakiskola Csíkszereda.

          Csíkszeredában ez a tanügyi intézmény a kezdetektől fogva a Szék út 150. sz. alatt működik, jelenleg is speciális oktatási módszereket igénylő, Hargita megye területéről származó fiatalokat tanít. A jelenlegi iskoláztatási terv alapján, 3,5 év, a tanulmányi évek száma. Diákjaink ruhavarrást, fodrászatot és általános asztalos mesterséget tanulnak. Oktatásuk speciális módszerekkel történik, a tananyagot leegyszerűsítve a nekik megfelelő értelmi szintre, sok ismétléssel, játékos módszerekkel rögzítve a tananyagot.

          Az országban egyedüli magyar nyelvű speciális iskola, de ugyanakkor egyedüli lehetőség, megyénk román ajkú, speciális oktatást igénylő  gyerekei számára is. Emiatt mindig fontos szerepet töltött be Hargita megye oktatási rendszerében, és amire jelenleg is fokozottan oda kell figyelni. A sok éves tevékenység alatt iskolánkban több mint 2000 diák végzett, a tanárok, mesterek, nevelők, irodai és kisegítő személyzet száma is meghaladja a 200 –at.

          Jelenleg minden tanügyi kádernek, aki iskolánknál tevékenykedik meg van a speciális pszicho - pedagógiai vizsgája, tapasztalata van a nagyon nehéz,  speciális oktatást igénylő tanítási rendszerben.

          A vezetőségi tanács tagjai: tanárok, mérnökök, mesterek, pedagógusok, szakemberek, akik azon fáradoznak, hogy személyre lebontott sajátos módszereket alkalmazzanak az oktatásban.

          Iskolánkba egy orvosokból és szakemberekből álló bizottság által ajánlott gyerekek kerülnek.

          Az ifjak beiskolázásával járó költségeket (szállás, koszt, tanszerek, felszerelések, ruházat, stb.) az állam állja, tehát ingyenes a tanítás, pont azért, hogy a hátrányos helyzetű fiatalnak is megadassék a lehetőség tanulni, beintegrálódni a társadalomba és a családba.

          Az utóbbi években, a jelenlegi vezetőség fáradozásai révén a tanulási/ tanítási feltételek, lényegesen jobbak lettek: korszerű, kellemes hangulatú, szépen berendezett osztálytermek, laboratóriumok, számítógépek, modern gépekkel felszerelt műhelyek, ahol a diákjaink nagyon jól elsajátíthatják a választott mesterséget.

          Az iskola belső és külső arculata, a zöld övezete, udvara és kertje, sportpályája, nagy gondoskodásról árulkodik, ahol úgy a diákok, mint a tanügyi káderek jól érzik magukat, a jó munkafeltételek által, eredményes, modern oktatás folyik. Ez a modernizált, oktatási folyamat csak akkor lehet eredményes, ha a tanügyi káderek megértéssel, ráérzéssel, a tanulók pedig nagy odaadással, igyekezettel vesznek részt a tevékenységekben. A megértő hozzáállás nagyon fontos, és ugyanakkor elengedhetetlen a tanár – diák kapcsolatban, mivel legtöbb diákunk nehéz szociális helyzetű, rendezetlen, széthullt családból származik, ahol nem törődnek a gyerekneveléssel, úgy pszichikailag, mint érzelmileg visszamaradás észlelhető a fejlődésben.

          Az utóbbi években úgy helyi, mint külföldi kapcsolatokat alakítottunk ki hasonló intézményekkel, például a Szászrégen- i (Reghin) , Beszterce –i (Bistriţa) és a  feketehalmi (Codlea)  Speciális Ipari Iskolával,  valamint a legnagyobb magyarországi, Speciális  Iskolaközponttal, Baja városából. Iskoláink között szoros kapcsolat létezik: továbbképzések, tanulmányi versenyek, kirándulások, látogatások, kulturális tevékenység stb. formájában.   

          A több mint  félévszázadra visszatekintő iskolánk, ma is a Hargita megyei, speciális oktatást igénylő gyerekek szolgálatában áll, akikhez a sors nem volt kegyes, és jól képzett  szakemberek állandó segítségére szorulnak .

Mottónk ...

" Mondd el, és elfelejtem !

Mutasd meg, és megjegyzem!

Engedd, hogy csináljam, és megértem !"

                                                   Kung Fu-Ce

bottom of page